Sponsoring zbyt często mylony jest z filantropią! W teorii i praktyce są to działania, które przynoszą obu stronom korzyści. Nie mamy tutaj do czynienia z dobrowolnym oddaniem czegoś na rzecz innej firmy czy osoby. To relacja biznesowa i partnerska, gdzie na starcie należy jasno wskazać własne oczekiwania oraz konsekwentnie je egzekwować.
Podstawowa zasada: Rozdawanie pieniędzy w zgodzie z własnymi przekonaniami, ale daleko od strategii marki, nie mają sensu. Sponsoring musi opierać się na strategicznych wartościach, nie indywidualnych gustach.
Warto zatem na starcie świadomie wybrać podmioty, które chcemy sponsorować. Najbardziej rozpowszechniony przykład to sport, ale możemy zaangażować się także w sponsoring kultury, nauki, ekologii czy akcji społecznych. Najważniejsze, aby koncepcja współpracy w naturalny sposób łączyła się z celami biznesowymi i komunikacyjnymi sponsora.
Dlaczego sponsoring w marketingu uznaje się dziś za bardzo skuteczne narzędzie promocji? Ponieważ nie jest jednostronny! Wizerunek sponsorowanego oraz emocje z nim związane przekładają się wprost na samego sponsora, uruchamiając łańcuch pozytywnych skojarzeń. To kolejny argument, dlaczego warto go dobrze przemyśleć.
Łatwo możesz zatem zauważyć, że sponsoring to cenne uzupełnienie komunikacji promocyjnej oparte o konkretną korzyść dla sponsora!
Nie! To typ działalności komunikacyjnej, który mądrze może wykorzystać każda firma – nie tylko ta z olbrzymim budżetem. Kluczem jest jednak spójny pomysł i dobrze zaprojektowana oferta sponsorska. Rozważ trzy podstawowe typy sponsoringu:
Sponsoring każdego rodzaju to działanie długofalowe. Nie przynosi szybkich rezultatów, wymaga złożonych, partnerskich relacji i nie zawsze można go łatwo zmierzyć. To narzędzie PR daje jednak znacznie więcej niż tradycyjna, jednostronna reklama – utożsamienie pozytywnych wartości z wizerunkiem sponsora, większą wiarygodność i prestiż marki.
Konsultantka PR, zajmuje się przede wszystkim mikromarkami i markami premium. Pomaga zarządzać marką, budować wizerunek i tworzyć treści. Jest właścicielką agencji Blend PR. Autorka książek "Mikromarka" oraz "Nowy Jork wyobrażony i doświadczony". Wykłada na uczelniach wyższych i prowadzi szkolenia. Z wykształcenia polonistka, doktor nauk humanistycznych.