Nie masz pomysłów na marketing? Sprawdź naszą nową usługę burzy mózgów Brandmover™
Publikacja artykułów sponsorowanych to jedno z kluczowych działań nie tylko PR, ale także SEO. Ich pisanie wymaga jednak nie tylko kompetencji językowych i znajomości branży, której dotyczy tekst. Kolejny ważny aspekt to rozsądne wykorzystanie tej powierzchni reklamowej tak, aby nie przytłumić czytelnika przekazem sprzedażowym.
Jeśli czytasz ten tekst, prawdopodobnie w sposobie funkcjonowania Twojej marki zachodzi jakaś zmiana. Na przykład uruchamiasz nowych projekt, wprowadzasz brand lub produkt na rynek lub chcesz wzmocnić pozycjonowanie w wyszukiwarce. W tym kontekście najczęściej artykuł sponsorowany znajduje dobre zastosowanie.
Głównym celem powstania artykułu sponsorowanego wcale nie jest sprzedaż. Dlaczego? Z praktyki widzimy, że jedna publikacja ma zwykle niewielki wpływ na wzrost przychodów. Tekst sponsorowany jest raczej elementem całego wachlarza działań marketingowych, które w dalszej kolejności przekładają się na zyski. My proponujemy traktować to narzędzie bardziej w sferze wizerunkowej, gdzie mamy szansę:
Zatem, jeśli szukasz szybkich efektów w postaci nowych transakcji, artykuł sponsorowany raczej nie powinien być Twoim wyborem. Polecamy go jako narzędzie wspierające.
Pod kątem redakcyjnym i copywriterskim artykuł sponsorowany musi charakteryzować się konkretnymi cechami, które bardziej nawiązują do hasła „artykuł” niż „sponsorowany”. Poniżej przedstawię Ci 3 najważniejsze zagadnienia, o których warto pamiętać, pisząc swój artykuł sponsorowany.
Owszem, artykuł sponsorowany to opłacona powierzchnia reklamowa do dyspozycji reklamodawcy, ale w całym procesie wydawniczym najważniejszy jest czytelnik – także w tym przypadku! Zgubne jest zatem epatowanie agresywnymi komunikatami sprzedażowymi. Twój artykuł powinien dawać odbiorcy konkretną wartość i przekazywać wiedzę.
Twoja marka nie musi zatem pojawiać się w tytule, leadzie i co drugim zdaniu, bo to po prostu odstrasza. Zamiast tego warto postawić na naprawdę ciekawe wypowiedzi ekspertów firmy czy dane branżowe z raportów tworzonych przez wewnętrzne grono specjalistów. To nie zbrodnia, kiedy marka pojawia się na samym końcu tekstu jako uzupełnienie jakościowego przekazu.
Podstawą jest profesjonalne skomponowanie tekstu tak, aby odpowiadał on standardom dziennikarskim. Kluczowe elementy artykułu to tytuł, lead (pierwszy akapit zwykle wyodrębniony pogrubioną czcionką) oraz korpus. Pierwsze dwa mają za zadanie przyciągnąć uwagę czytelnika i przekazać mu konkretne treści – nie zwodzić go. To właśnie od tytułu i lidu zależy, czy utrzymasz zainteresowanie odbiorcy.
Korpus musi mieć uporządkowaną formę – świadomie wykorzystaj kompozycję np. chronologiczną lub tematyczną. Warto wzbogacić go o elementy dynamizujące czytanie i ułatwiające przyswajanie treści. Pomogą w tym wyliczenia, pogrubienia, cytaty czy śródtytuły. Skup się na tworzeniu czytelnych, niezbyt długich akapitów (3-5 zdań). Podstawą jest także korekta językowa i zachowanie zasad poprawnej polszczyzny.
Integralny element artykułu sponsorowanego to miejsce na elementy wizualne (np. główna fotografia pojawiająca się na stronie wydawcy). W tym wypadku dobrze sprawdzi się zdjęcie pokazujące działalność marki, ale niekoniecznie z brandingiem na pierwszym planie. Warto postawić na własne materiały, a stockowymi ratować się w ostateczności.
Kolejną opcją jest infografika w środku publikacji. Nie powinna ona być zbyt szczegółowa, bo zwykle na publikację elementów wizualnych przeznacza się mniej miejsca niż na tekst. Poza tym powinna czytelnie prezentować się na małym ekranie telefonu. Infografika przykuje uwagę i wzmocni wartość edukacyjną publikacji.
Dziś jednak samo czytelne i ciekawe przygotowanie tekstu bardzo często nie wystarczy albo nie jest wystarczająco opłacalne. Teksty sponsorowane kosztują od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W takich stawkach jako przedsiębiorcy chcemy mieć trwałą wartość, nie pojedynczą publikację. A taką trwałą wartością może być zbudowanie mocnego profilu linków zewnętrznych pomagających w pozycjonowaniu strony w wyszukiwarce.
O czym przede wszystkim warto pamiętać pod kątem SEO?
My polecamy myśleć o tym, jak napisać artykuł sponsorowany właśnie z uwzględnieniem obu tych czynników – i strony redakcyjnej, i dotyczącej pozycjonowania. Nawet, jeżeli obecnie nie myślisz aktywnie o wzmacnianiu SEO, jeśli w przyszłości się to zmieni, każdy link będzie miał znaczenie. Dlatego warto zadbać o to od razu.
Aby rozjaśnić Ci sytuację, mam kilka przykładów, jak może wyglądać artykuł sponsorowany w internecie:
Jeśli traktujesz artykuł sponsorowany jako nośnik typowej reklamy, gdzie wyłącznie wychwalasz swój produkt, a podstawowy komunikat to “Kup!”, możesz sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Podobnie będzie to działało w sytuacji, gdy w co drugim zdaniu zastosujesz słowo kluczowe, żeby wyświetlić się w top 10 Google.
Jeśli nie wiesz, jak stworzyć tekst o mniej sponsorowanym charakterze, masz zwykle dwa wyjścia. Albo zlecić jego napisanie zewnętrznemu dostawcy takiemu jak nasza agencja lub uzgodnić z redakcją, że to wewnętrzny dziennikarz przygotuje treść. Obiektywna ocena zarówno tematu, jak i zawartości merytorycznej pomoże Ci opublikować tekst dopasowany do oczekiwań czytelnika. Zasady te dotyczą zarówno mediów wysoko specjalistycznych i niszowych, jak i dobrze znanych tytułów o ogólnopolskim zasięgu.
Właścicielka Blend PR®, konsultantka. Zajmuje się przede wszystkim markami premium. Pomaga zarządzać marką, budować wizerunek i tworzyć treści. Autorka książek "Mikromarka" oraz "Nowy Jork wyobrażony i doświadczony". Wykłada na uczelniach wyższych i prowadzi szkolenia. Z wykształcenia polonistka, doktor nauk humanistycznych.
Reklamy na Facebooku i Instagramie to potężne narzędzie marketingowe, ale tylko wtedy, gdy są dobrze skonfigurowane. Niestety, nawet sp...
Twoja firma właśnie planuje organizację własnego wydarzenia? Chcesz przyciągnąć jak największą grupę odbiorców, ale nie wiesz, jak do n...
Audyt reklam Google Ads to popularna usługa na rynku marketingowym, której celem jest weryfikacja aktualnego potencjału Twoich kampanii...