Sprawdź naszą książkę o marketingu MŚP. Stwórz wpływową, estetyczną i dochodową markę z „Mikromarką”!
Publikacja artykułów sponsorowanych to jedno z kluczowych działań PR. Pisanie wymaga jednak nie tylko kompetencji językowych i znajomości branży, której dotyczy tekst. Kluczowy aspekt to rozsądne wykorzystanie powierzchni reklamowej tak, aby nie przytłumić czytelnika przekazem sprzedażowym.
Kiedy już wiesz, o czym pisać tekst, kolejny krok to odpowiedź na pytanie, jak to zrobić? O czym musisz pamiętać, jeśli chcesz napisać artykuł sponsorowany z prawdziwego zdarzenia!
Owszem, artykuł sponsorowany to opłacona powierzchnia reklamowa do dyspozycji reklamodawcy, ale w całym procesie wydawniczym najważniejszy jest czytelnik – także w tym przypadku! Zgubne jest zatem epatowanie agresywnymi komunikatami sprzedażowymi. Twój artykuł powinien dawać odbiorcy konkretną wartość i przekazywać wiedzę.
Twoja marka nie musi zatem pojawiać się w tytule, lidzie i co drugim zdaniu, bo to po prostu odstrasza. Zamiast tego warto postawić na naprawdę ciekawe wypowiedzi ekspertów firmy czy dane branżowe z raportów tworzonych przez wewnętrzne grono specjalistów. To nie zbrodnia, kiedy marka pojawia się na samym końcu tekstu jako uzupełnienie jakościowego przekazu!
Podstawą jest profesjonalne skomponowanie tekstu tak, aby odpowiadał on standardom dziennikarskim. Kluczowe elementy artykułu to tytuł, lid (pierwszy akapit zwykle wyodrębniony pogrubioną czcionką) oraz korpus. Pierwsze dwa mają za zadanie przyciągnąć uwagę czytelnika i przekazać mu konkretne treści – nie zwodzić go. To właśnie od tytułu i lidu zależy, czy utrzymasz zainteresowanie odbiorcy!
Korpus musi mieć uporządkowaną formę – świadomie wykorzystaj kompozycję np. chronologiczną lub tematyczną. Warto wzbogacić go o elementy dynamizujące czytanie i ułatwiające przyswajanie treści. Pomogą w tym wyliczenia, pogrubienia, cytaty czy śródtytuły. Skup się na tworzeniu czytelnych, niezbyt długich akapitów. Koniecznie zamieść link do Twojej strony, ale wpisz go naturalnie w narrację tekstu. Podstawą jest także korekta językowa i zachowanie zasad poprawnej polszczyzny.
Integralny element artykułu sponsorowanego to powierzchnia na elementy wizualne. W tym wypadku dobrze sprawdzi się zdjęcie pokazujące działalność marki, ale niekoniecznie z brandingiem na pierwszym planie. Warto postawić na własne fotografie, a stockowymi ratować się w ostateczności.
Kolejną opcją jest infografika. Nie powinna ona być zbyt obszerna, bo zwykle na publikację elementów wizualnych przeznacza się mniej miejsca niż na tekst. Infografika przykuje uwagę i wzmocni wartość edukacyjną publikacji.
Podsumowując, traktując artykuł sponsorowany jako nośnik typowej reklamy, gdzie wyłącznie wychwalasz swój produkt, a podstawowy komunikat to “Kup!”, bardziej szkodzi niż pomaga. Swój pomysł i treść możesz skonsultować zarówno z redakcją, jak i z agencją PR. Obiektywna ocena pomoże Ci stworzyć tekst dopasowany do oczekiwań czytelnika.
Właścicielka Blend PR®, konsultantka. Zajmuje się przede wszystkim markami premium. Pomaga zarządzać marką, budować wizerunek i tworzyć treści. Autorka książek "Mikromarka" oraz "Nowy Jork wyobrażony i doświadczony". Wykłada na uczelniach wyższych i prowadzi szkolenia. Z wykształcenia polonistka, doktor nauk humanistycznych.
Pomysły na posty na fanpage są kluczową kwestią, aby móc zacząć prowadzić profil w mediach społecznościowych. Bez zaplanowanych rodzajó...
Segmentacja rynku to podział dużej grupy potencjalnych klientów na mniejsze podgrupy o określonej, zbliżonej charakterystyce. W praktyc...
Jako landing page możemy określić samodzielną stronę lądowania. Czyli taki adres strony WWW, który pozwala użytkownikowi wykonać oczeki...