Poznaj praktyczne wskazówki z 10 rekomendowanych publikacji. Odbierz e-book 30 lekcji z książek o marketingu!
Pierwszy krok do pozyskania sponsora to przygotowanie odpowiedniej oferty. Zaniedbanie tego elementu od razu stawia Cię w gorszej pozycji negocjacyjnej. Sponsoring to przecież spotkanie dwóch wartościowych partnerów. Musisz zatem na starcie pokazać swoją siłę. Oto 6 kwestii, które powinna zawierać wzorcowa oferta sponsorska.
Sponsoring zbyt często mylony jest z filantropią! W teorii i praktyce są to działania, które przynoszą obu stronom korzyści. Nie mamy tutaj do czynienia z dobrowolnym oddaniem czegoś na rzecz innej firmy czy osoby. To relacja biznesowa i partnerska, gdzie na starcie należy jasno wskazać własne oczekiwania oraz konsekwentnie je egzekwować. Sponsoring musi opierać się na strategicznych wartościach, nie indywidualnych gustach.
Najbardziej rozpowszechniony przykład to sport, ale możemy zaangażować się także w sponsoring kultury, nauki, ekologii czy akcji społecznych. Najważniejsze, aby koncepcja współpracy w naturalny sposób łączyła się z celami biznesowymi i komunikacyjnymi sponsora.
Bez względu na to, czy planujesz skorzystać ze sponsoringu finansowego, rzeczowego lub usługowego musisz pokazać swoim partnerom, że zapraszasz ich do współpracy w świadomy sposób. Oferta sponsorska powinna być dopasowana do działalności i wartości Twoich potencjalnych sponsorów. Wybierz ich zatem rozsądnie – nie tylko w oparciu o przychody czy skalę działań marketingowych, bo to może Cię zgubić.
W ofercie warto wprost pokazać:
Oczywiście może się zdarzyć, że sponsor sam wyjdzie z inicjatywą dopasowaną do jego potrzeb, ale to Ty musisz mieć przygotowany pomysł na wspólne inicjatywy. Z perspektywy sponsora celami takiego projektu mogą być przykładowo:
Pakiet sponsorski to konkrety: jasne kwoty oraz lista świadczeń, jakim odpowiadają te stawki. Warto wprowadzić gradację sponsorów (np. basic, medium, premium), aby pokazać różnorodne opcje włączenia się w Twoje przedsięwzięcie.
Pamiętaj, że musisz określić na starcie, czego Ty oczekujesz. Sponsoring nie polega na proszeniu o wsparcie w duchu filantropii (to darowizna), ale na zbudowaniu relacji biznesowej, gdzie każdy widzi korzyści. Jako poszukujący sponsora wcale nie jesteś na gorszej, mniej uprzywilejowanej pozycji. Twoja komunikacja powinna być tak atrakcyjna, że sponsorowi będzie zależało równie mocno.
Odpowiedz wprost sponsorowi, dlaczego warto, aby przyłączył się do Twojej inicjatywy? To pokaże, że wcześniej analizie oddałeś/łaś jego potrzeby. Wśród przykładowych korzyści możesz rozważyć:
Pokaż partnerom, że jesteś wartościowym graczem na rynku w swoim segmencie! Przedstaw siebie jako organizatora – swoją myśl przewodnią marki, wyróżniki, sukcesy. Opisz nie tylko profil swojej organizacji, ale także inne podobne projekty lub poprzednie edycje tego, dla którego obecnie partnerów poszukujesz.
Jeśli do Twojego przedsięwzięcia przyłączyły się już inne instytucje, czyli udało Ci się pozyskać patronaty honorowe lub innych sponsorów, napisz o tym w ofercie. Silne marki przyciągają inne silne marki – w ten sposób pokażesz swoją aktywność i urealnisz inicjatywę.
Pamiętaj, że oferta sponsorska nie ma być „ładna”, ale czytelna i dostosowana do Twojej identyfikacji wizualnej. Sprawdzone sposoby na zaprojektowanie atrakcyjnego dokumentu to:
Często spotykamy się z pytaniem, jak długa powinna być taka oferta sponsorska? Wszystko zależy oczywiście od rozmiaru koniecznej do przekazania treści. Zwykle rekomendujemy zamknięcie się w 10-12 stronach. Dzięki temu przekaz jest konkretny i nie przytłacza odbiorcy.
To drobna sprawa, ale wiele zmienia! Zdarza się nam analizować oferty sponsorskie, gdzie w ogóle nie ma danych kontaktowych. Wydelegowanie do współpracy z partnerami konkretnej osoby od razu buduje dobrą relacje, pokazuje zaangażowanie organizatora oraz po prostu ułatwia nawiązanie pierwszego kontaktu, a później codzienną współpracę.
Sponsoring każdego rodzaju to działanie długofalowe. Nie przynosi szybkich rezultatów, wymaga złożonych, partnerskich relacji i nie zawsze można go łatwo zmierzyć. To narzędzie promocji daje jednak znacznie więcej niż tradycyjna, jednostronna reklama – utożsamienie pozytywnych wartości z wizerunkiem sponsora, większą wiarygodność i prestiż marki. Dobra oferta sponsorska w naturalny sposób adresuje zarówno korzyści samego sponsoringu, jak i konkretnie współpracy z danym partnerem.
Właścicielka Blend PR®, konsultantka. Zajmuje się przede wszystkim markami premium. Pomaga zarządzać marką, budować wizerunek i tworzyć treści. Autorka książek "Mikromarka" oraz "Nowy Jork wyobrażony i doświadczony". Wykłada na uczelniach wyższych i prowadzi szkolenia. Z wykształcenia polonistka, doktor nauk humanistycznych.
Kiedy zlecasz utworzenie strony internetowej swojej marki wiesz, że jest to kosztowny i długi proces. Największe wyzwanie nie stanowi j...
Gdy budujesz markę, trudno uciec od zadbania o teksty ją promujące. Copywriting możesz wykorzystać na wielu płaszczyznach reklamowych, ...
Jednym z niepodważalnych faktów, jeśli chodzi o analizy marketingowe, jest to, że powinny one być stałym elementem rozwoju każdej marki...