Pierwszy krok do pozyskania sponsora to przygotowanie odpowiedniej oferty. Zaniedbanie tego elementu od razu stawia Cię w gorszej pozycji negocjacyjnej. Sponsoring to przecież spotkanie dwóch wartościowych partnerów. Musisz zatem na starcie pokazać swoją siłę. Oto 6 kwestii, które powinna zawierać wzorcowa oferta sponsorska.
O istocie sponsoringu przeczytasz tutaj, a kluczowe elementy oferty sponsorskiej znajdziesz poniżej!
Bez względu na to, czy planujesz skorzystać ze sponsoringu finansowego, rzeczowego lub usługowego musisz pokazać swoim partnerom, że zapraszasz ich do współpracy w świadomy sposób. Oferta sponsorska powinna być dopasowana do działalności i wartości Twoich potencjalnych sponsorów. Wybierz ich zatem rozsądnie – nie tylko w oparciu o przychody czy skalę działań marketingowych, bo to może Cię zgubić.
W ofercie musisz wprost pokazać, jaki jest cel Twojego projektu oraz na co przeznaczysz pieniądze, dobra rzeczowe lub usługi w realizacji przedsięwzięcia. Oczywiście może się zdarzyć, że sponsor sam wyjdzie z inicjatywą dopasowaną do jego potrzeb, ale to Ty musisz mieć przygotowany pomysł na wspólne inicjatywy.
Pakiet sponsorski to konkrety: jasne kwoty oraz lista świadczeń, jakim odpowiadają te stawki. Warto wprowadzić gradację sponsorów (np. basic, medium, premium), aby pokazać różnorodne opcje włączenia się w Twoje przedsięwzięcie.
Pamiętaj, że musisz określić na starcie, czego Ty oczekujesz. Sponsoring nie polega na proszeniu o wsparcie w duchu filantropii (to darowizna), ale na zbudowaniu relacji biznesowej, gdzie każdy widzi korzyści. Jako poszukujący sponsora wcale nie jesteś na jakiejś gorszej, mniej uprzywilejowanej pozycji. Twoja komunikacja powinna być tak atrakcyjna, że sponsorowi będzie zależało równie mocno.
Odpowiedz wprost sponsorowi, dlaczego warto, aby przyłączył się do Twojej inicjatywy? To pokaże, że wcześniej analizie oddałeś/łaś jego potrzeby. Wśród przykładowych korzyści możesz rozważyć:
Pokaż partnerom, że jesteś wartościowym graczem na rynku w swoim segmencie! Przedstaw siebie jako organizatora – swoją myśl przewodnią marki, wyróżniki, sukcesy. Opisz nie tylko profil swojej organizacji, ale także inne podobne projekty lub poprzednie edycje tego, dla którego obecnie partnerów poszukujesz.
Jeśli do Twojego przedsięwzięcia przyłączyły się już inne instytucje, czyli udało Ci się pozyskać patronaty honorowe lub innych sponsorów, napisz o tym w ofercie. Silne marki przyciągają inne silne marki – w ten sposób pokażesz swoją aktywność i urealnisz inicjatywę.
Pamiętaj, że oferta sponsorska nie ma być „ładna”, ale czytelna i dostosowana do Twojej identyfikacji wizualnej. Sprawdzone sposoby na zaprojektowanie atrakcyjnego dokumentu to:
Często spotykamy się z pytaniem, jak długa powinna być taka oferta sponsorska? Wszystko zależy oczywiście od rozmiaru koniecznej do przekazania treści. Zwykle rekomendujemy zamknięcie się w 8-10 stronach. Dzięki temu przekaz jest konkretny i nie przytłacza odbiorcy.
To drobna sprawa, ale wiele zmienia! Zdarza się nam analizować oferty sponsorskie, gdzie w ogóle nie ma danych kontaktowych. Wydelegowanie do współpracy z partnerami konkretnej osoby od razu buduje dobrą relacje, pokazuje zaangażowanie organizatora oraz po prostu ułatwia nawiązanie pierwszego kontaktu, a później codzienną współpracę.
Konsultantka PR, zajmuje się przede wszystkim mikromarkami i markami premium. Pomaga zarządzać marką, budować wizerunek i tworzyć treści. Jest właścicielką agencji Blend PR. Autorka książek "Mikromarka" oraz "Nowy Jork wyobrażony i doświadczony". Wykłada na uczelniach wyższych i prowadzi szkolenia. Z wykształcenia polonistka, doktor nauk humanistycznych.