Sprawdź naszą książkę o marketingu MŚP. Stwórz wpływową, estetyczną i dochodową markę z „Mikromarką”!
Aby rozwijać biznes oraz wyznaczyć swój punkt docelowy, w pierwszej kolejności potrzebujesz zorientować się, gdzie jesteś obecnie. Inaczej właściwie nie wiesz, odkąd ani dokąd zmierzasz. Jedną z metod, która znacząco ułatwia wykonanie tego zadania, jest analiza konkurencji. Dowiedz się, kiedy ją wykonać, jak zorganizować taki projekt i ile on kosztuje.
Analiza konkurencji to działanie, które szczególnie polecam w dwóch sytuacjach. Roboczo nazywam je rewolucją lub ewolucją.
Z rewolucją mamy do czynienia, kiedy jesteś w fazie przygotowania do dużych zmian biznesowych i/lub wizerunkowych. W praktyce oznacza to, że masz już (choćby częściowo) zdefiniowane główne problemy Twojej firmy i zdajesz sobie sprawę, że naprawa ich wymaga poważnych kroków. Czyli czujesz gotowość do działania.
Dotyczy to przykładowo takich sytuacji jak:
Wówczas przyjrzenie się konkurentom to cenne źródło danych, które da Ci odpowiedzi na pytania:
My w takich przypadkach wykonujemy analizę konkurencji jako element naszych najbardziej strategicznych usług, czyli rebrandingu lub strategii marki. Wówczas to jedno z zadań na pierwszym etapie procesu brandingowego Brandborder™. Finalnie jest ona jednym z rozdziałów około 100-stronicowego raportu podsumowującego moduł badawczy.
Nie musisz jednak być zmotywowanym do wielkich zmian przedsiębiorcą, aby wykorzystać to narzędzie biznesowe. Wystarczy chęć poszukania inspiracji, w którą stronę mógłby rozwijać się Twój biznes na tle już dostępnych ofert.
Mieliśmy w Blend PR® projekt, w którym klient zamówił u nas analizę konkurencji w grudniu i postanowił kontynuować działania również w grudniu, ale kolejnego roku! W tej historii badanie konkrentów było punktem startowym do wewnętrznej dyskusji. Później rzeczywiście klient zdecydował się na rebranding, ale prawdopodobnie, gdyby nie analiza konkurencji, dłużej zwlekałby z tą dobrą decyzją.
Realizowaliśmy także analizę konkurencji w ramach bieżących działań jako zewnętrzny dział marketingu. W tym przypadku badanie to było moją inicjatywą. Czułam, że warto klientowi w usystematyzowany sposób pokazać, co dzieje się u konkurentów. Dzięki temu mogliśmy świadomie wyjść ze schematów, w których od lat tkwiła ta marka.
Podsumowując, możesz zlecić analizę konkurencji również jako samodzielne zadanie niezwiązane z procesem brandingowym. Jego efektem będzie raport (w naszym przypadku ponad 30-stronicowy), który da Ci obiektywną wiedzę na temat wizerunku konkurentów oraz podstawę do podejmowania dalszych decyzji biznesowych.
Oczywiście nie ma jednego dobrego schematu, jak zrobić analizę konkurencji. Właściwa będzie każda metoda dająca jasne odpowiedzi.
My opis każdego konkurenta dzielimy na trzy części.
Do analizy polecamy 5-8 najbliższych konkurentów. Czyli firm, które w zakresie oferty lub grupy docelowej będą do nas najbardziej podobne.
Bez względu na to, czy zastosujesz model rewolucyjny, czy ewolucyjny, analiza konkurencji będzie prawdopodobnie wyglądała dość zbieżnie. W Blend PR® stosujemy się do czterech poniższych kroków.
Aby zrobić dobrą analizę konkurencji, najpierw musimy się dowiedzieć, na czym w ogóle polega model biznesowy naszego klienta oraz jak wygląda jego komunikacja marketingowa. Ten krok jest szczególnie istotny, gdy dopiero się poznajemy. Wówczas najważniejsza aktywność to spotkanie i ewentualnie audyt marki.
Firmy do analizy wyznaczamy na kilka sposobów. Pytamy o nie zespół zarządczy, robimy ankiety w szerszym gronie oraz przeszukujemy internet. Ostatni element pozwala nam zaproponować konkurentów wartych uwagi, których być może klient nie zauważył lub o nich zapomniał.
To najważniejszy oraz najbardziej czasochłonny element projektu. Każdego konkurenta badamy w wyżej opisanym trzyczęściowym systemie. Analizujemy wszystkie dostępne na jego temat dane, m.in. Krajowy Rejestr Sądowy, stronę www, social media, podcasty, webinary, wystąpienia konferencyjne.
Ten krok ma dwa zasadnicze działania. Pierwszym jest oczywiście obszerny raport, który opisuje konkurentów. Drugim natomiast spotkanie, którego celem jest pokazanie naszych najważniejszych wniosków oraz zderzenie ich z myślami klienta. Prezentacja przez nas kluczowych informacji daje także możliwość zadania dodatkowych pytań.
Cena takiej usługi – przy założeniu zlecenia jako indywidualne zadanie – zaczyna się w Blend PR® od 7 000 zł netto. Czas trwania projektu zamyka się zwykle 2-3 tygodniach.
Analiza konkurencji to użyteczne narzędzie pozwalające przedsiębiorcy czy menedżerowi zobaczyć obiektywnie swoją firmę na tle innych podmiotów na rynku. Tego typu raport może być zarówno inspiracją i początkiem dyskusji o przyszłości przedsiębiorstwa, jak i elementem zaawansowanego procesu brandingowego. W obu tych przypadkach niesie on wartość jako usystematyzowane źródło wiedzy wspierające decyzje biznesowe.
Właścicielka Blend PR®, konsultantka. Zajmuje się przede wszystkim markami premium. Pomaga zarządzać marką, budować wizerunek i tworzyć treści. Autorka książek "Mikromarka" oraz "Nowy Jork wyobrażony i doświadczony". Wykłada na uczelniach wyższych i prowadzi szkolenia. Z wykształcenia polonistka, doktor nauk humanistycznych.
Michael E. Gerber w książce „Mit przedsiębiorczości” dokonuje świetnego rozróżnienia pomiędzy sprzedażą i marketingiem. Marketing ma sk...
Produkt premium różni się od produktów marek ekonomicznych czy luksusowych. Chociaż wiele osób używa zamiennie nazewnictwa produkt prem...
Segmentacja rynku to podział dużej grupy potencjalnych klientów na mniejsze podgrupy o określonej, zbliżonej charakterystyce. W praktyc...