Poznaj praktyczne wskazówki z 10 rekomendowanych publikacji. Odbierz e-book 30 lekcji z książek o marketingu!
Jeśli chodzi o budowanie marki, to najczęściej występujące problemy widzę trzy. Pierwszy to brak przełożenia założeń biznesowych na marketing. Czyli traktowanie marki jako miłego dodatku. Drugi oznacza olbrzymi chaos, czyli brak stabilnych założeń i wdrażanie przypadkowych inicjatyw. Jako trzeci wskazałabym niekonsekwencję. W praktyce to przerost pomysłów nad ich realizacją.
Jak nad tym wszystkim zapanować? Co zrobić, aby pojedyncze plany, strategie, systemy w końcu działały i przynosiły nowych klientów? Jak wyjść z tego błędnego koła?
Myślę, że te pytania zadają sobie tysiące przedsiębiorców z firm każdej skali. A odpowiedzi na nie wcale nie są łatwe. Na pewno nie można ich zamknąć w jednym zdaniu. Ale udało mi się odpowiedzieć na nie w jednym modelu!
W tym artykule chcę Ci pokazać budowanie marki według naszej autorskiej metodologii Brandborder™. Wykorzystanie tego modelu pozwoli Ci:
Poznaj zatem elementy Brandborder™, które pomogą Ci stworzyć markę oraz realizować cele biznesowe.
Granica marki to limitowany obszar Twojego działania. Twoja własna bańka. Wyznaczamy ją, analizując środowisko marki oraz definiując grupę docelową i dobierając dla niej ofertę. W modelu wizualnie prezentujemy ją jako okręg.
Patrząc na tę niezwykle prostą wizualizację, być może zastanawiasz się, co w tym trudnego? Przecież masz grupę docelową, ofertę i z jakiegoś powodu ktoś coś do Ciebie kupuje. Ale to tylko pozory.
W praktyce widzę, że wyznaczenie granicy marki jest najtrudniejszym elementem projektu brandingowego. A za prawdziwy bloker uznaję nadmiar.
Co jest bardzo często problemem na tym etapie budowania marki?
Wyznaczenie granicy marki nie polega na tym, aby opisać tradycyjną już personą, w stylu: Oto Kasia. Kasia ma 35 lat. Lubi jeździć na rowerze i chce zadbać o swoje zdrowie. Dlatego szuka zdrowych przekąsek, które może zabierać na swoje wycieczki rowerowe. To kompletnie nie to!
Nam chodzi o zastanowienie się, w której grupie docelowej mamy największe szanse biznesowe oraz z czego te szanse wynikają. Robimy to, aby projekt marki miał szansę powodzenia w praktyce, a nie dobrze wyglądał na papierze.
Dźwignia przekazu to Twoja równowaga w komunikacji. Cienka lina, po której chodzisz, za każdym razem, gdy marka zabiera głos. W modelu wizualnie prezentujemy ją jako prostą linię.
W Blend PR dźwignię przekazu ściśle łączymy z głównym przekazem brandu, który definiujemy w strategii marki dopasowanej do wcześniej zdefiniowanej grupy docelowej oraz oferty. Za główny komunikat uznajemy pierwsze unikatowe skojarzenie, które mają z nami odbiorcy. Może być to hasło (np. Just do it u Nike), cecha (np. Volvo to bezpieczeństwo) lub nośne zdanie (np. Patagonia i przedkładanie ochrony planety ponad zyski firmy).
Co jest bardzo często problemem na tym etapie budowania marki?
Spirala komunikacji stanowi krwioobieg Twojej marki. Nieustannie krąży, bo komunikacja to nie jedna kampania, ale proces, gdzie każdy projekt odzwierciedla nową szansę. W modelu wizualnie prezentujemy ją jako tzw. „ósemkę”.
Górna część spirali komunikacji reprezentuje design. To konsekwentnie stosowany system identyfikacji wizualnej pozwalający odróżnić Twoją markę od konkurencji. Mówimy tutaj o logo, motywach przewodnich oraz brandbooku. Tutaj dowiesz się więcej.
Dolna część spirali komunikacji symbolizuje narzędzia. To wszystkie kanały komunikacji i materiały, które pozwalają Ci docierać do grupy docelowej z określonym przekazem. Więcej o tym wątku przeczytasz tutaj.
Co jest bardzo często problemem na tym etapie budowania marki?
Aby zbudować solidną markę, musisz podjąć działania, które działają bardziej jak ekosystem będący w nieustannym ruchu niż liniowy plan prowadzący Cię od punktu A do B. Wynika to z prostego faktu, że budowanie marki to nie jednorazowa aktywność, ale zadanie, które nigdy się nie kończy.
Brandborder™ dokładnie to pomaga osiągnąć.
Po połączeniu trzech omówionych przez nas elementów – granicy marki, dźwigni przekazu oraz spirali komunikacji powstają 3 punkty styku – przekaz, design i narzędzia. Tak wygląda model w całości.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o modelu Brandborder™, sprawdź tę stronę. Tłumaczymy w niej dodatkowo, jakie są scenariusze błędów we wdrażaniu marki oraz jak skalować brand, zachowując cały opisany tu ekosystem w ryzach.
Brandborder™ możesz z powodzeniem wykorzystać w markach różnego typu, ale w pierwszej kolejności polecamy go markom premium – i z myślą o nich został on także przeze mnie stworzony. Z czego wynika ta rekomendacja?
Budowanie marki premium jest jak balansowanie na naprawdę cienkiej linie. Jeden fałszywy ruch może bardzo osłabić Twoją pozycję w oczach odbiorców i zmniejszyć wartość postrzeganą oferty oraz całej firmy. A w efekcie odsunąć Twojego klienta od myśli o zakupie. Dlatego dbałość o utrzymanie harmonii w granicy marki jest tu wyjątkowo ciekawym, ale jednocześnie trudnym wyzwaniem. Brandborder™ ma to zadanie ułatwiać.
Chcesz budować swoją markę w oparciu o Brandborder™? Pomożemy Ci zdefiniować obecne błędy, stworzyć Twoją wersję modelu Brandborder™ oraz utrzymać cały ten system w ryzach.
Kompleksowe wdrożenie każdego z opisanych w tym artykule elementów zajmie nam od sześciu miesięcy do roku. Koszt takiego projektu waha się między 60 tys. zł a 90 tys. zł.
Po zakończeniu zlecenia otrzymasz:
Pamiętaj, że Brandborder™ to nasz autorski model, dlatego nie zaoferuje Ci go żadna inna agencja. Jest on także zarejestrowanym w Urzędzie Patentowym RP wzorem przemysłowym o numerze Wp.31984.
Chcesz wiedzieć więcej? Odezwij się do mnie: m.gajek@blendpr.pl lub +48 665 912 800.
Właścicielka Blend PR®, konsultantka. Zajmuje się przede wszystkim markami premium. Pomaga zarządzać marką, budować wizerunek i tworzyć treści. Autorka książek "Mikromarka" oraz "Nowy Jork wyobrażony i doświadczony". Wykłada na uczelniach wyższych i prowadzi szkolenia. Z wykształcenia polonistka, doktor nauk humanistycznych.
Jednym z niepodważalnych faktów, jeśli chodzi o analizy marketingowe, jest to, że powinny one być stałym elementem rozwoju każdej marki...
Przestarzała oraz niespójna marka, brak czasu na prowadzenie komunikacji marketingowej, niewielkie efekty z podjętych aktywności reklam...
Michael E. Gerber w książce „Mit przedsiębiorczości” dokonuje świetnego rozróżnienia pomiędzy sprzedażą i marketingiem. Marketing ma sk...