Poznaj praktyczne wskazówki z 10 rekomendowanych publikacji. Odbierz e-book 30 lekcji z książek o marketingu!
Marka to mieszanka oferty firmy z odczuciami i wyobrażeniami jej klientów. Jest elementem komunikacji marketingowej, który z jednej strony pozostaje trudno mierzalny, ale z drugiej niezbędny, abyśmy mogli mówić o ustabilizowanym rozwoju przedsiębiorstwa. Warto bliżej poznać to pojęcie zarówno, gdy myślisz o skalowaniu jednego brandu, jak i całej rodziny powiązanych ze sobą marek.
Literatura marketingowa wskazuje, że odpowiedź na pytanie, co to jest marka, występuje zasadniczo w trzech wersjach:
W praktyce prawda leży oczywiście pośrodku. O jakości brandu decyduje zarówno sprzedawana oferta (wartość materialna), jak i wizerunek (niematerialna). A to wszystko jest znacząco zagrożone, gdy nie dbasz o ochronę prawną.
Dalej pokażę Ci 5 faktów, które moim zdaniem warto wiedzieć o marce, aby realnie ocenić jej przydatność dla biznesu.
Funkcje marki możemy podzielić na dwie grupy. Te, które dotyczą firmy – czyli twórcy brandu oraz te, które pomagają bezpośrednio klientom.
Przykładowe funkcje marki ważne z perspektywy firmy to:
Przykładowe funkcje marki ważne z perspektywy klienta to:
Nie myśl zatem tylko w szablonowy sposób, że marka ma zwiększać sprzedaż i kropka. W praktyce praca nad brandem opiera się na realizacji różnych zadań, które mają wspierać zarówno jej właściciela (Twoją firmę), jak i klientów.
Kiedy Twoje przedsiębiorstwo rośnie, masz coraz więcej klientów i coraz więcej pomysłów, może się okazać, że jedna marka jest dla Ciebie niewystarczająca. I to zupełnie normalne, bo na rynku mamy różne rodzaje marek na różne sytuacje.
Dobrym przykładem takiego podziału jest ten zaproponowany przez Davida Allena Aakera. Obejmuje on 8 kategorii:
Marki można rozróżnić też pod kątem polityki cenowej. Na uwagę zasługuje tu marka ekonomiczna, premium oraz luksusowa. Dlaczego to ważne? Bo jeżeli nie zdasz sobie sprawy z tych różnic, Twoja polityka cenowa może być dla konsumenta nie tylko nieczytelna, ale wręcz sprzeczna.
Marka ekonomiczna jest przystępna cenowo. To brand, na który może sobie pozwolić większość z nas. Za markę ekonomiczną możemy uznać zarówno dyskont spożywczy, jak i markę osobistą twórcy internetowego, który sprzedaje swoje materiały edukacyjne za kilkadziesiąt złotych.
Marki premium oraz marki luksusowe oferują produkty przede wszystkim w wyższych cenach. Marka premium pozostaje nadal dostępniejsza, jednak jej cena oraz jakość oferty jest dużo wyższa niż w przypadku ekonomicznych.
Marka luksusowa na tym tle wyróżnia się nie tylko jakością oraz dużo wyższą ceną, ale i ograniczoną dostępnością – nie tylko z uwagi na zasobność portfela klienta.
Oczywiście możesz mieć w swojej ofercie różne produkty o różnym zakresie cenowym. Jest to dziś dość powszechną praktyką. W dyskoncie masz opcję zakupu produktów delux, a marki luksusowe coraz częściej widzimy na wyprzedażach.
Kluczem jest zdać sobie sprawę, że każda z tych ofert potrzebuje innej argumentacji dla klienta.
Komunikacja w stylu „wysoka jakość w niskiej cenie” może się sprawdzić w naprawdę wyjątkowych przypadkach.
W zarządzaniu marką ważne jest nie tylko posiadanie strategii marki, identyfikacji wizualnej czy lejków marketingowo-sprzedażowych. Ważne jest, aby wszystkie działania sprawdzać i poprawiać na bieżąco.
Zarządzanie marką, choć brzmi tajemniczo, można zamienić na konkretne zadania do wykonania. Będą to przykładowo:
Dopiero dzięki zarządzaniu marką mamy szansę realnie angażować klientów i budować wartość swojej firmy. Drogie dokumenty czy punktowe działania będą w ograniczonym stopniu pomocne.
Możemy przyjąć, że w uproszczeniu markę tworzą elementy werbalne i wizualne. To one decydują o tym, co odbiorcy o nas myślą i mówią, z czym nas identyfikują.
Przykłady elementów werbalnych to: nazwa, slogan, styl językowy, określenia promowne przez markę, imiona i nazwiska marek osobistych.
Elementy wizualne to przykładowo: logo, wygląd strony www, styl opakowań, stylistyka zdjęć, charakter ilustracji.
Do tego wszystkiego mamy jeszcze kolejny duży segment, czyli zachowania. Tutaj na myśli mam na przykład sposób obsługi klienta, reklamacji, wyznawane wartości, sposób budowania oferty.
Nie utożsamiamy zatem marki wyłącznie z logo lub wyłącznie z tym, co ma w ofercie. Brand w praktyce bardziej przypomina strukturę naczyń powiązanych. Im więcej marka ma charakterystycznych dla siebie składników, tym łatwiej ją rozpoznać lub sobie przypomnieć.
Spójna marka – niezależnie od jej rodzaju – ma ogromne szanse na sukces. Tworząc ją, zastanów się, jakie będzie ona pełnić funkcję, do jakiej kategorii cenowej będzie się zaliczać, w jaki sposób nią zarządzisz oraz jakie elementy uznasz za warte wdrożenia. W tym wszystkim warto pamiętać, że każdy nakład pracy, czasu i pieniędzy nie jest pustym kosztem, a długoterminową inwestycją.
Wymyślenie nazwy jest wyzwaniem nie tylko wtedy, gdy powstaje nowa marka. Z namingiem mamy do czynienia również wtedy, gdy wypuszczamy ...
Jednym z niepodważalnych faktów, jeśli chodzi o analizy marketingowe, jest to, że powinny one być stałym elementem rozwoju każdej marki...
Przestarzała oraz niespójna marka, brak czasu na prowadzenie komunikacji marketingowej, niewielkie efekty z podjętych aktywności reklam...